POMAGAĆ SOBIE
Działanie jednoroczne – forma współpracy – POWIERZENIE
Data rozpoczęcia: 2024-08-01. Data zakończenia: 2024-12-15.
Podstawa prawna: Umowa nr 17/MCPS/09/2024/PFRON/RZS zawarta 2024.09.09 pomiędzy Województwem Mazowieckim, ul Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa, REGON 015528910, NIP 1132453940, i imieniu którego działa Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, ul. Grzybowska 80/82, 00-844 Warszawa, reprezentowanym przez Aleksandra Kornatowskiego – Dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, działającego na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego uchwałą nr 561/16/24 z dnia 1 sierpnia 2024 r., a Fundacją Ogarnij Emocje z siedzibą w Wołominie, ul. Sikorskiego 15/3, 05-200 Wołomin wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000695095 NIP 1251661627 REGON 368303095
Zadanie publiczne sfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych za pośrednictwem Województwa Mazowieckiego
Celem zadania jest nabycie i/lub podniesienie wiedzy i/lub posiadanych umiejętności pracy z osobami niepełnosprawnymi, zmierzających do ich integracji w środowisku i społeczności lokalnej, zwiększania ich aktywności życiowej i zaradności osobistej oraz niezależności ekonomicznej, w tym sprawowania nad nimi opieki i udzielania pomocy w procesie rehabilitacji zawodowej i społecznej.
Realizacja projektu „Pomagać sobie” wspierać będzie grupę społeczną współpracującą z osobami z niepełnosprawnością przy weryfikacji zależności wynikających z funkcjonowania z osobą niepełnosprawną oraz umiejętności poruszania się w obszarach formalno-prawnych i społecznych (w środowisku).
Uczestniczenie w projekcie wspiera uczestników w:
1. podnoszeniu ich kompetencji;
2. nabywaniu przez uczestników nowych kwalifikacji.
Rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych jest procesem, który zmierza do przywrócenia samodzielności społecznej osobie, która jest jej pozbawiona, a tym samym znajduje się poza nawiasem normalnego życia społecznego. Rehabilitacja społeczna realizowana jest przede wszystkim przez wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej u osób z niepełnosprawnością oraz wyrabianiu u osób z niepełnosprawnością umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych.
Dla osoby niepełnosprawnej pierwszym etapem na drodze rehabilitacji jest podjęcie leczenia, które maksymalnie poprawi stan zdrowia. Kolejnymi elementami jest rehabilitacja lecznicza, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
Po zabezpieczeniu ww. podstaw przychodzi czas na rehabilitację społeczną, której celem jest umożliwianie osobom z niepełnosprawnością uczestnictwa w życiu społecznym. Rehabilitacja społeczna realizowana jest przede wszystkim przez wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej, a także wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych.
W tym działaniu niezwykłą formą rehabilitacji społecznej jest praca. Nie bez znaczenia jest też kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami niepełnosprawnymi. Rehabilitacja społeczna realizowana jest przede wszystkim przez:
– wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej,
– wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych,
– likwidację barier w szczególności architektonicznych, urbanistycznych, transportowych, technicznych, w komunikowaniu się i dostępie do informacji,
– kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami niepełnosprawnymi.
UMOWA_Pomagać sobie_umowa 17_MCPS_09_PFRON_RZS
DEKLARACJA PRZYSTĄPIENIA DO PROJEKTU POMAGAĆ SOBIE
GRUPA I_POMOCNI RAZEM _ imienna lista obecności uczestników warsztatów
GRUPA II_Terminarz zajęć warsztatów POMAGAĆ SOBIE Ankieta_Ewaluacyjna_POMAGAĆ SOBIE
GRUPA II_POMOCNI RAZEM _ imienna lista obecności uczestników warsztatów