Działanie jednoroczne
Data rozpoczęcia: 2024-04-09. zakończenia: 2024-11-30.
Podstawa prawna: Umowa nr 42/MCPS/05/2024/A/PUZ-I
Forma współpracy: Wspieranie realizacji programów pomocy dla osób współuzależnionych w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w latach 2024–2026 zadań publicznych Województwa Mazowieckiego w obszarze „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym”, w podobszarze „Profilaktyka uzależnień”, w formie wsparcia realizacji zadań.
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego”
Celem zadania jest poprawa jakości udzielanej pomocy dla osób współuzależnionych. Wiele z tych osób będących w trudnej sytuacji finansowej, które w swoim otoczeniu borykają się z osobami uzależnionymi nie może korzystać z płatnej terapii. Powoduje to dalsze pogłębianie się współuzależnienia.
Wzmacniając swoje kompetencje w zakresie stawiania granic, wyrażania emocji, uczuciowego uniezależnienia się od innych, otwartej komunikacji i większej dostępności społecznej, uczestnicy warsztatów uzyskają umiejętności potrzebne do wyjścia z uwikłania emocjonalnego.
W rodzinach, w których istnieje problem uzależnienia , gdy wszyscy członkowie rodziny „dostosowują” swoje działania do osoby uzależnionej jest zjawiskiem destrukcyjnym. Pomoc osobom uzależnionym poprzez działania psychologiczne i psychoterapeutyczne pozwoli w wielu przypadkach na zmiany relacji w rodzinach.
Osoby współuzależnione, które nigdy nie korzystały ze wsparcia specjalistycznego widząc dokonujące się zmiany w rodzinach, które z takiego wsparcia już korzystały , zostaną zmotywowane do uporządkowywania własnych relacji rodzinnych i społecznych.
GRANICE CHRONIĄ PRZED WSPÓŁUZALEŻNIENIEM
Czynnikiem zmniejszającymi podatność na współuzależnienie jest także wysoki poziom umiejętności asertywnych oraz stawiania granic. Osoba posiadająca nawyk dbania o siebie, nie pozwoli na to, by ktoś przekraczał jej psychologiczne granice. Będzie umiała asertywnie komunikować się z innymi, opiekując się swoimi potrzebami i uczuciami. Nawet żyjąc u boku osoby uzależnionej, ktoś z odpowiednio rozwiniętą zdolnością stawiania granic oraz asertywnej komunikacji – zarówno w zakresie dialogu, jak i emocji- jest mniej narażony na rozwój współuzależnienia. Ochrona własnego „ja” przed destrukcyjnymi zachowaniami innych stanowi istotny element zdrowia psychicznego, stanowiący silne zabezpieczenie przed uwikłaniem współuzależnienia. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty nasze działania w ramach warsztatów będą nakierowane na nabywanie takich umiejętności, które w codziennym życiu pozwolą im wyzwolić się z syndromu uzależnienia.