Przejdź do treści

Działanie jednoroczne
Data rozpoczęcia          25.04.2018 r.                Data zakończenia            15.07.2018 r.
Podstawa prawna; Umowa nr  187.2018 zawarta w dniu 19 kwietnia 2018 r. w Wołominie

Forma współpracy: zlecanie realizacji zadań publicznych organizacji poprzez wspieranie wykonania zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.

Realizacja zadania otworzyła możliwości obcowania z ceramiką, jako formą artystycznego przekazu w wyrażaniu emocji oraz nabywaniu umiejętności nawiązywania dialogu poprzez sztukę. Działanie było wsparciem dla dobrych praktyk w zagospodarowaniu czasu wolnego dzieci i młodzieży z różnych grup społecznych  mieszkających w obszarze administracyjnym Powiatu Wołomińskiego. Biorąc udział w realizacji zadań projektowych młode pokolenie Powiatu Wołomińskiego nabyło umiejętności i wartości związane z działaniem w grupie.

Okiem Młodego Ceramika – podwodny świat  to pełna nazwa naszego działania i jednocześnie temat przewodni, jaki inspirował młodych adeptów ceramiki do pracy nad wyrażeniem swojej wizji tematu przewodniego.

Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy;

 1. cykl 10-cu dwugodzinnych warsztatów ceramicznych dla 9 osobowej grupy każde zajęcia prowadzone
  w pracowni Fundacji Ogarnij Emocje – Wołomin ul. Żelazna pawilon 2 (piętro)
 2. Pokazy wypału ceramiki (biskwit) pracownia Gliniany Blues Nowe Ręczaje 34c 05-326 Poświętne
 3. Pokazy wypału ceramiki (szkliwo) pracownia Gliniany Blues Nowe Ręczaje 34c 05-326 Poświętne
 4. 7 wystaw prac zgłoszonych do wystawy z różnych miejsc w których dzieci i młodzież powiatu wołomińskiego rozwija swoje zainteresowanie ceramiką 
 5. Grupy wyłonione były na podstawie zgłoszeń z różnych miejsc w Powiecie Wołomińskim, w których odbywają się cykliczne całoroczne ceramiczne zajęcia warsztatowe. 
  • Wołomin
  • Ząbki
  • Tłuszcz
  • Radzymin
  • Jadów
  • Chrzęsne
  • Nowe Ręczaje
 1. Wystawy odbywały się w;
  1. Pracownia fundacji Ogarnij Emocje Wołomin ul. Żelazna pawilon 1b
  2. Bibliotece publicznej miasta i gminy Radzymin ul. Konstytucji 3-go Maja 15
  3. Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości (Fabryczka) Wołomin ul. Orwida 20
  4. XIV Warszawskie Spotkania Ceramiczne Centrum Promocji Kultury w Warszawie ul. Podskarbińska 2
  5. Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej Tłuszcz ul. Tadeusza Kościuszki 7
  6. Gminny Ośrodek Kultury w Jadowie ul. Jana Pawła II 17
  7. budynek spichlerza w zespole pałacowo – parkowym w Chrzęsnem ul. Pałacowa 1

 

Realizacja wystaw pozwoliła na potwierdzenie naszych obserwacji, które wskazują, że ceramika w Powiecie Wołomińskim jest już na tym etapie, na którym wymaga więcej uwagi oraz  właściwej formy prezentacji i wsparcia różnymi dostępnymi formami informującymi o tej niszowej odsłonie kultury i sztuki. Realizacja zadania pozwoliła pokazać młodym zdolnym ceramikom Powiatu Wołomińskiego m.in. jak odnajdywać się w świecie kultury ze szczególnym wyartykułowaniem kultury ceramiki. Beneficjenci uczestniczyli we wszystkich fazach przygotowań, jakie należy pokonać w drodze do wystawienia pracy (od pomysłu, poprzez informację jak przygotować pracę, żeby mogła mieć walory wystawiennicze, dobór odpowiednich materiałów, wsparcie przy tworzeniu pracy, wypał przygotowujący pracę do kolejnych działań, szkliwienie, wskazywanie na rodzaje szkliw, łączenie ich pod względem temperatury wypału, aż do końcowego efektu pracy czyli do możliwości wystawienniczej wykonanej pracy na wystawach organizowanych w czterech miejscach w Powiecie Wołomińskim). Animator realizujący działania projektowe oprócz wsparcia młodych adeptów sztuki ceramiki w trakcie pracy nad  przygotowywanymi do wystawy eksponatami, miał szereg dodatkowych obszarów w których jego wiedza była  niezbędna, żeby cały projekt mógł mieć elementy pozwalające na miano Artystycznego Wydarzenia Ceramicznego w Powiecie Wołomińskim.